Oljčno olje
Glede na vrsto tehnološkega postopka in kakovostne parametre se oljčna olja razvrščajo v naslednje kategorije in podkategorije:
1. Deviško oljčno olje
1.1. Ekstra deviško oljčno olje: oljčno olje višje kategorije, pridobljeno neposredno iz oljk in zgolj z mehanskimi postopki.
1.2. Deviško oljčno olje: oljčno olje pridobljeno neposredno iz oljk in zgolj z mehanskimi postopki.
1.3. Lampante oljčno olje (svetilno olje): oljčno olje neprimerno za prehrano (se uporablja za tehnične namene, za uporabo v prehrambene namene ga je potrebno predelati, rafinirati).
2. Rafinirano oljčno olje: oljčno olje pridobljeno iz deviškega oljčnega olja s postopki rafinacije, ki ne povzročajo sprememb v prvotni triacilglicerolni strukturi.
3. Mešanica rafiniranega in deviškega oljčnega olja: oljčno olje, ki vsebuje zgolj rafinirano oljčno olje in olje pridobljeno neposredno iz oljk.
4. Olje iz oljčnih tropin: olje pridobljeno iz oljčnih tropin s topili, glede na mešanje z rafiniranim oljem se razvršča v več podkategorij.
Posebnost deviškega oljčnega olja je v tem, da je olje pridobljeno iz sadeža – oljke izključno z mehanskimi postopki. Tako pridobljeno olje – oljčni sok je deviško, ker ni ne kemijsko ne toplotno obdelano ter ne vsebuje nobenih dodatkov (aditivov). Na osnovi senzoričnega ocenjevanja inemijske analize se razvršča v tri kakovostne kategorije (ekstra deviško, deviško in lampante oljčno olje).
ROK TRAJANJA
Oljčno olje ohrani bogato aromo 12-18 mesecev, zato je rok trajanja deviškega oljčnega olja do 18 mesecev. Kot maščobni proizvod je lahko uporaben tudi več let, izvorna sestava olja se v tem času ne bo spreminjala, spreminjale pa se bodo substance, kot so vitamini, biofenoli in vse snovi, ki dajejo olju aromo, vonj, okus in barvo. Olje s pretečenim rokom trajanja je lahko še vedno dobro za cvrtje, vendar še zdaleč ne ustreza zahtevanim kriterijem, ki veljajo za vrhunsko oljčno olje.
SHRANJEVANJE OLJA
Olje hranimo v temnem prostoru in pri temperaturi od 12-15 °C. Oljčno olje je zelo občutljivo na oksidacijo z UV svetlobo, zato je bolje, da je hranjeno v temnih steklenicah. Da oljčno olje ni predolgo odprto, kupujemo olje v manjši embalaži.
(vir: http://www.arhiv.mkgp.gov.si/fileadmin/mkgp.gov.si/pageuploads/URSKA/
Publikacije_in_pojasnila/Kaj_mora_potrosnik_vedeti_o_oljcnem_olju.pdf)